Wzmacniacz Soulnote A3 – prezentacja w dniach od 18.04 do 20.04 w salonie Hifistation

 

 A-3 zamyka topową serię firmy SoulNote - japońskiego specjalistę, który właśnie obchodzi 20 rocznicę działalności, a założycielem jest były inżynier, jeden z dyrektorów firmy Marantz Japan, Pan Norinaga Nakazawa. W najwyższej serii znajdą się jeszcze: odtwarzacz SACD S-3, kompletny transport plików ZEUS (Z-3, D3, X-3), przedwzmacniacz liniowy P-3, wzmacniacze mocy M-3 oraz – to absolutna nowość, która miała premierę na wystawie Audio Video Show 2023 – wzmacniacz zintegrowany A-3.

SoulNote A-3 jest wzmacniaczem zintegrowanym pracującym bez globalnego sprzężenia zwrotnego. To wzmacniacz analogowy w najczystszej formie, na pokładzie, którego nie znajdziemy przetwornika DAC , odtwarzacza plików, łącza Bluetooth, nie znajdziemy w nim nawet wyjścia słuchawkowego  czy przedwzmacniacza gramofonowego.  A-3 oferuje sześć wejść linowych z czego trzy są zbalansowane (XLR), a trzy niezbalansowane (RCA); Wzmacniacz oczywiście ma budowę zbalansowaną. Dwa z tych wyjść, XLR i RCA, są pętlami magnetofonowymi z wyjściami do nagrywania.

 

Poniżej niektóre technologie zastosowane we wzmacniaczu A-3

 

Całkowita separacja masy GND lewego i prawego kanału.

Technologia separacji masy GND w przedwzmacniaczu P-3 została zastosowana w tym modelu wraz z obwodem wzmocnienia mocy. Pierwotnie kluczową kwestią projektową było uziemienie GND wzmacniacza mocy, który przesyła wysoki prąd do obudowy, tutaj nie ma tego zagadnienia. Jednakże uziemienie obudowy wzmacniacza osiągnięto poprzez proste obwody inne niż NFB, zoptymalizowany projekt graficzny, minimalizację pętli wysokoprądowych, eliminację elementów indukcyjnych i innych czynników. Doprowadziło to do narodzin wzmacniacza zintegrowanego A-3 z całkowicie oddzieloną lewą i prawą masą. Co więcej, oddzielając sygnały sterujące selektora głośności, obwodu zabezpieczającego i innych przekaźników za pomocą optoizolatora, Soul Note osiągnął całkowitą separację GND, biorąc pod uwagę elementy pojemnościowe i indukcyjne. Trójwymiarowa przestrzeń pola dźwiękowego i przestrzenność to nowe granice brzmieniowe wzmacniaczy zintegrowanych.

 

4-stopniowa konfiguracja Darlingtona z niezwykle wydajnym sterownikiem i przedsterownikiem

 

Aby łatwo sterować tranzystorem TO3 (typu Metal CAN), w sterowniku i przedsterowniku zastosowano ultra wydajne tranzystory TO3P. Zapewnienie doskonałego zasilania prądem aż do samego dołu, bez względu na wahania HFE przy dużych prądach, umożliwia osiągnięcie zarówno głębokiej ekspresji, jak i ekscytującego rytmu.


Stopień wyjściowy z pojedynczym układem push-pull

Stopień wyjściowy wykorzystuje pojedynczy obwód SEPP typu push-pull z tranzystorem bipolarnym TO3 (typ Metal CAN), takim samym jak zastosowany w M-3. Zapewnia pozbawioną rozmyć reprodukcję muzyki z prawidłowym taktowaniem od ultraniskich do bardzo wysokich częstotliwości. Poruszająca reprodukcja muzyki jest wynikiem pojedynczego push-pull, który nie zakłóca dokładności mikro osi czasu.

 

Radiator z szyną miedzianą
Jako główny radiator zastosowano lekką, kompaktową płytę miedzianą. Radiator ten służy również jako szyna zbiorcza do zasilania tranzystora TO3 (typ Metal CAN), a zaciski tranzystora TO3 (typ Metal CAN) przechodzą przez szynę zbiorczą i są montowane bezpośrednio na płycie pod spodem. Eliminuje to okablowanie, które jest wadą tranzystora TO3 (typu Metal CAN), i pomaga przezwyciężyć niestabilność powodowaną przez element indukcyjny, jednocześnie unikając pogorszenia jakości dźwięku spowodowanego przez zrzucanie arkusza izolacyjnego na urządzenie. Efekt jakości dźwięku jest również niezwykle imponujący, z poczuciem wolności i przejrzystości dzięki fizycznej niezależności radiatora od obudowy. Co więcej, w A-3 płytka zasilacza i płytka wzmacniacza są połączone radiatorem szyny zbiorczej, który służy również jako element konstrukcyjny tworzący blok. To naprawdę radiator typu „cztery pieczenie na jednym ogniu”.

 

 Super mocny transformator mocy

Do wzmocnienia mocy, po lewej i prawej stronie, zastosowano nieimpregnowane transformatory toroidalne 2x 700VA. Dodatkowo w jednej obudowie umieszczono trzy transformatory mocy, w tym transformator mocy układu sterującego. Wszystkie są montowane pionowo, tak aby linie pola magnetycznego były równoległe do płytki.

 

Szybki zasilacz inny niż NFB

W przypadku kondensatora prostowniczego zastosowano specjalnie dobrany kondensator z filtrem foliowym o wysokim napięciu wytrzymywanym i małej pojemności o niskim powiększeniu, wynoszący zaledwie 470 uF. Aby zoptymalizować wydajność, określono liczbę zastosowanych jednostek i zmniejszono obciążenie transformatora mocy. To jeszcze bardziej poprawiło rzeczywistą regulację ultramocnego transformatora mocy. W diodach prostowniczych zastosowano diody SiC o najnowszych specyfikacjach o podwyższonym dopuszczalnym prądzie rozruchowym. Jest to najpotężniejsza i najszybsza konfiguracja zasilacza, jaką kiedykolwiek rozważano. Ponadto dwa duże przekaźniki mocy o doskonałej jakości dźwięku są używane niezależnie i bez konieczności mocowania jako przełączniki mocy dla dwóch głównych transformatorów mocy. Innymi słowy, włącznik zasilania na panelu przednim jest dedykowany podtransformatorowi układu sterowania. Niezależny wyłącznik zasilania dla każdego transformatora mocy, który jest punktem styku wysokoprądowego, jest niezwykle istotny dla jakości dźwięku.