Arcam PA240EU Końcówka Mocy

DostępnośćW magazynie
Czas wysyłki 24 godziny
9 990,00 zł

Świat High-endowego audio zdaje się powoli zwracać w kierunku wzmacniaczy zintegrowanych, nikogo już nie dziwi interga o wadze i rozmiarze zestawu dzielonego. Wielu uważa, że rozdzielenie sekcji przedwzmacniacza z końcówką mocy nie daje odpowiednich korzyści, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę koszty obu rozwiązań, ale jest spora rzesza audiofili, która nie uznaje kompromisów. Dla takich osób jest właśnie przeznaczona końcówka mocy Arcam PA240. Jest to klasyczne, ciężkie urządzenie z wielkim transformatorem i ogromną mocą pozwalającą napędzić najbardziej egzotyczne zestawy głośnikowe.

Legitymuje się mocą 225W przy 8Ω i aż 380W przy 4Ω i to przy wysterowanych dwóch kanałach. Mało tego, wzmacniacz można zmostkować co pozwala uzyskać niesamowitą moc 790W (ważne by obciążenie było wtedy 8 ohmowe). Odpowiednią ilość prądu zapewnia ogromny transformator toroidalny o maksymalnym poborze 1500W. Pozwala to uzyskać swobodną dynamikę przy każdym poziomie głośności i pewność, że sprzęt nigdy nie dostanie zadyszki, prędzej poddadzą się bezpieczniki w naszym domu. Warto wspomnieć o tym, że do pewnego poziomu pracuje w klasie A, dopiero później płynnie przechodzi do dosyć rzadko spotykanej klasy G pozwalającej oszczędzać energię elektryczną bez szkody dla dźwięku.

Produkt ten daje wybór czy chcemy skorzystać z wejść zbalansowanych XLR czy zwykłych RCA. Poza tym posiada złącza do sterowania RS232 i 2x trigger. Obrazu dopełniają klasyczne zaciski głośnikowe wysokiej jakości.

Funkcjonalność

Końcówka mocy to element niezbędny w każdym systemie stereo lub kina domowego. Służy do zasilenia prądem kolumn. Końcówki mocy bywają schowane wewnątrz zintegrowanego wzmacniacza stereo lub stanowią oddzielny element zamknięty we własnej obudowie. W tym drugim przypadku posiadają własne źródło zasilania, dostosowane do specyficznych wysokich wymagań prądowych oraz oddzielną obudowę, która nie przenosi zakłóceń i wibracji na zewnątrz i do wnętrza. To wszystko sprawia, że oferują wyższą jakość dźwięku.

Dlatego wielu użytkowników decyduje się na rozbudowę swoich systemów stereo i kina domowego o zewnętrzne końcówki mocy. Niezbędne w tym celu jest wyjście pre-out ze wzmacniacza lub amplitunera, które służy właśnie do podłączenia zewnętrznej końcówki mocy. Korzystając z tego rozwiązania w dalszym ciągu wykorzystujemy przedwzmacniacz oraz wejścia wbudowane w zintegrowanym wzmacniaczu stereo.

Tym samym, warto pamiętać, że każda końcówka mocy wymaga przedwzmacniacza (lub procesora w kinie domowym), który odpowiada za przyjęcie sygnału audio z innych urządzeń i wzmocnienia go, a także ustalenia natężenia dźwięku za pomocą potencjometru (ewentualnie rozdzielenia go na kanały w kinie domowym).

Wyróżniamy końcówki mocy mono, stereo oraz wielokanałowe. Sposób ich zastosowania zależy głównie od chęci samego użytkownika. Możemy używać wielokanałowej końcówki mocy tylko do stereo, a możemy też każdy kanał kina domowego wzmacniacz oddzielną końcówką mono. Możemy też do pięciokanałowego kina domowego użyć dwóch końcówek mocy stereo do kolumn frontowych i tylnych i końcówki mono do kanału centralnego.

Główną metodą dobierania końcówki mocy jest dopasowanie brzmieniowe z przedwzmacniaczem i kolumnami, które końcówka będzie zasilać mocą. Warto pamiętać, że chociaż końcówki mocy często na papierze oferują taką samą moc jak wzmacniacz, który posiadamy, to transformator i kondensatory użyte w urządzeniu pozwalają dużo swobodniej oddawać ją w całym przebiegu impedancji kolumn, w szczególności w niskich tonach. Pozwala to dużo lepiej kontrolować pracę membran, co zwiększa dynamikę brzmienia i jakość dźwięku w całym paśmie.

Specyfikacja techniczna

Moc ciągła (RMS):  225W
Typ:  Tranzystorowy
Klasa:  G
SEKCJA AUDIO: ------
Stosunek sygnał/szum:  110dB
Zniekształcenia THD:  0.001%
Pasmo przenoszenia:  20Hz - 20.000Hz
Czułość wejścia:  1.15V RCA / 2.3V XLR
Impedancja wejściowa:  10kΩ
WEJŚCIA/WYJŚCIA: ------
Wejścia 2xRCA liniowe:  1
Złącze słuchawkowe:  Brak
Inne złącza: 
  • RS232C
  • USB
Wyjścia głośnikowe: 1 komplet
Zasilanie: Sieciowe
INNE: możliwość mostkowania
:: Duży transformator toroidalny
Pilot: NIE
Zużycie prądu:  Standby: <0.5W; Włączony (bez sygnału): 90W; Max: 1.5kW
Wysokość: 17.7cm
Szerokość: 43.3cm
Głębokość: 42.5cm
Waga: 18kg

 

Produkt nowy, oryginalnie zapakowany, pochodzący od oficjalnego polskiego dystrybutora, objęty 24-miesięczną gwarancją.

Więcej informacji
Producent ARCAM
Installments Santander 60 x 0.5%
Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Arcam PA240EU Końcówka Mocy
Twoja ocena